“Свети прор. Илия”

 

hramВ един от новите софийски квартали – „Дружба“ 2 се намира малък по размери Православен храм с името на Свети пророк Илия. Съществуващ вече 17 години, Храмът е притегателно място за млади и стари, желаещи по един или друг начин да служат на Бога.
Всичко започва в първите години на демократичните промени, когато търсенето на загубената вяра и желанието за връщане към корените на изконните български добродетели води до построяването на този Православен храм! На място, което през вековете местните шопи почитали като свято, през август 1994 г. жителите на квартала Минко Минков, Тодор Горанов и Александър Антов, заедно с техните семейства, взимат решение за финансиране и изграждане на православен храм.
Още същия месец се договаря и започва изработката на храмовия корпус в две части от фирмата на Георги Тодоров в кв. Горубляне. В същото време започват разговори с жители на Горубляне, евентуални собственици на парцела в „Дружба“ 2, за закупуването му.
През месец септември чрез отец Валентин се поръчват иконите за иконостаса, като първите две са готови още в началото на октомври.
През октомври 1994 г. Софийската Света Митрополия утвърждава инициативен комитет за изграждане на православен храм „Св. прор. Илия” в кв. „Дружба“ 2. Начело на инициативния комитет е поставен отец Христо Пудин от храм „Св. Троица” в кв. „Слатина“.
Декември1994 г. се правят постъпки пред Община „Искър“ за предоставяне на терен за строежа на храма, като януари месец на следващата година Общината предоставя право на ползване заедно с разрешение за строеж.
На 25.03.1995 г. на празника „Благовещение” се полага основният камък на храма и се освещава мястото. Подготовката на терена започва веднага след Великден.
В рамките на три месеца ктиторите, техните семейства и доброволци от квартала успяват да завършат основната работа по храма и вътрешния интериор. Облагородяването на терена, плочници, тревни площи и засаждането на множество дръвчета правят от църковния двор един от най-хубавите в София.
На 19.07.1995 г. се извършва освещаването на храма от митрополитите Иларион и Неофит. На следващия ден 20 юли – Илинден е първият храмов празник.
До края на годината работата продължава с изграждане на ограда, засаждане на широколистни дървета и построяване на помощни помещения.
През годините председатели на храма са били отец Христо Пудин, отец Димитър Москов и настоящият – протойерей Емилиян Костадинов. Голяма просветна дейност развива г-н Желязко Тенев. Основател на неделното училище, пламенен проповедник, който години наред проповядва в храма, понастоящем архимандрит  e Павел от Бачковската света обител.
През 1999 г. в западния край на църковния двор се изгражда голям навес с камина. Същата година спонтанно се образува младежко братство при храма, което на 09.01.2000 г. с благословението на епископ Иларион и свещениците при храма полагат началото на социална кухня, в която днес се хранят веднъж седмично повече от 300 души от цяла София. Много са участниците в тази инициатива през годините както от квартала, така и от цяла София.
На 10.09.2012 г. с благословението на Негово Светейшество Патриарх Максим започва строежа на новия храм „Св. Благовещение” в източната част на църковния двор. Църковното настоятелство се зае с голямата задача, жителите на квартала и Българската Православна Църква да се сдобият с по-голям храм на името на славното Богородично Благовещение.
Всяка година на Илинден хиляди се стичат към храма с името на този толкова обичан Светия. Празникът се превръща в истинско събитие и тържество на Православната Църква. На този ден бият камбаните в кварталния Храм, за да известят на десетки хиляди души, че малката черквичка на хълма е жива, че вярата в Бога е жива и българите трябва да бъдем част от нея!

iliaСв. пророк Илия
Св. пророк Илия бил из потомството на Аарон, от гр. Тесвия, Галатия. Живял е през IX век преди Христа по време на цар Ахав. Илия значи крепост и той се показал крепост, твърдина на вярата. Илия пророкувал 25 години и край р. Йордан бил грабнат на огнена колесница и жив отнесен на небето.

image_pdfimage_print
(Посетен 1,983 пъти, от които днес: 1)